A A A

Co to jest manuka?

Co to jest manuka?


Manuka (Leptospermum scoparium) zwane drzewo herbaciane to krzew z rodziny mirtowate pochodzący z Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.

Występowanie krzewów manukaKrzew manuka występuje na terenie całej Nowej Zelandii, najliczniej na suchym wschodnim wybrzeżu Północnej i Południowej Wyspy. W Australii rośnie w Tasmanii, regionie Wiktorii i Nowej Południowej Walii.

O krzewie manuka


Manuka to łatwo rozmnażającym się krzew, wytrzymały na bardzo trudne warunki glebowe. Osiąga wysokość od 2 do 5 metrów. Jest to roślina wiecznie zielona, o gęstym ugałęzieniu i małych, szpiczasto zakończonych liściach (o długości 7-20 mm i 2-6 mm szerokości). Kwiaty są białe, gdzieniegdzie zaróżowione, o średnicy od 8 do 15 mm (rzadko do 25 mm), z pięcioma płatkami. Ich kształt przypomina gwiazdę. Często mylona z kanuką. Najłatwiej je odróżnić po listowiu: liście manuki są szorstkie, natomiast kanuki – gładkie.

Ciekawostki o miodach manuka


w Nowej Zelandii używana jest nazwa manuka, która pochodzi z języka maoryskiego – mānuka. W Australii jest powszechna nazwa drzewo herbaciane (podobno określenie to powstało dzięki Cookowi, który parzył ‘herbatę’ z liści tego drzewa, drewno manuki jest wytrzymałe i twarde. Często wykorzystuje się je do robienia trzonków narzędzi. Dym z palonego drewna Manuka nadaje charakterystyczny smak wędzonemu mięsu i rybom. Jest to roślina miododajna. Z krzewów manuka powstają dostępne w naszych sklepach oryginalne miody manuka .